• טיפולי אפילציה

  טיפולי אפילציה

   

  אפילציה ומבנה השיער

  שתי שיטות האפילציה הנפוצות, על ידי מחט וזרם של גלי רדיו או על ידי קרן אור, מבוססות על העברת חום אל שורש השערה. מחקרים מראים שתאים הנמצאים בתרחובת הזקיק (bulge) הם בעלי חשיבות רבה בחידוש זקיקי השיער. גם הבולבוס וגם תרחובת הזקיק כוללים תאים מיצרי מלנין והם משמשים מטרה בעת ביצוע האפילציה. בכל פגישת טיפול אפילציה, המטרה היא קבוצות של שערות הנראות לעין ומוגדרות כשערות אנגניות, כאלו הנמצאות במצב של צמיחה פעילה, או שערות קטגניות. על ידי שימוש בקרן אור (לייזר או פלש), בתחום ספקטרלי החודר אל הרקמה, קיימת פגיעה חלקית גם בשיער שהוא במצב של תרדמת, טלוגן, ומעכבת אותו מלהגיע לשלב הבא. ההשפעה העיקרית של הטיפול היא על השיער האנגני. שיער שנמצא במחזור של קטגן וטלוגן לא יטופל בצורה אפקטיבית, ורק חלק קטן ממנו יעוכב מלהגיע למחזור הצמיחה הבא, באותן שערות שטופלו.

  צמיחת שיער ממוצעת בגוף האדם

  epilation_page

   

  מתוך טבלה זו אנו למדים שאחוזי השיער במחזור האנגן משתנים משמעותית בין אזורי הגוף השונים. לצורך דוגמא, הזקן, מכיל כ- 70 אחוזי שיער במחזור האנגני (צמיחה) בכל זמן נתון, בעוד שהזרועות עשויות להכיל רק כ- 20 אחוז של שיער בתהליך צמיחה בכל זמן נתון. זמן המחזור עשוי אף הוא להשתנות, וזאת בתלות במיקום השיער בגוף וסוג מחזור הצמיחה. לדוגמא, שהות הצמיחה האנגנית של שיער השפה העליונה, הרגליים והביקיני היא בערך ארבעה חודשים. עבור הסנטר הזמן הוא בערך שנה אחת, ואילו לשיער הקרקפת עד שמונה שנים. אורך השיער אף משתנה ביחס למיקומו בגוף, ולזמן מחזור האנגן. שיער הקרקפת עשוי לצמוח הרבה יותר בהשוואה לשיער במקומות צמיחה אחרים בגוף.

  אפילציה

  הסרת שיער במחט חשמלית (טרמוליזה)

  הסרת שיער במחט חשמלית נחשבת הסרת שיער לזמן ארוך (מה שמכונה בעגה המקצועית לצמיתות). בשיטה זו משתמשים במכשיר המשדר גלי רדיו (RF) למכשיר מחובר מוליך, ובקצה המוליך מחט מתכתית שבמגע עם הרקמה סוגרת מעגל חשמלי היוצר חום גבוה. המטפל היה משחיל את המחט לתוך זקיק השערה עד לבסיס השורש וגורם להקרשת החלבונים וכל ערוצי הזנה של שורש השערה. אנו כבר יודעים שאין דבר כזה הסרת שיער לצמיתות, ולמרות ששיטת הטרמוליזה מכונה כך, היו צריכים לחזור על טיפול זה בין 4 ל5- פעמים. הסיבה לכך היא שלושת שלבי הצמיחה של השערה:

  1.שלב הצמיחה (ANAGEN) בו השערות גדלות בבסיס הזקיקים.

  2. שלב המנוחה (CATAJEN) בו השערה אינה צומחת.

  3. שלב הנשירה והצמיחה מחדש הנקראת TEOLOGE.

  השלב הטוב ביותר בו מומלץ “לתקוף” את השערה לצורך השמדתה המוחלטת היא בשלב המנוחה CATAJEN((. הבעיה היא שזיהויו של שלב זה הוא כמעט בלתי אפשרי, כך שלמעשה הטיפול נעשה בצורה עיוורת על כל השיער הנראה לעין. לכן בטיפול להסרת בשיטה זו אנו חייבים לעבור את כל שלבי הצמיחה הנ”ל.בואו נכיר את המחטים השונות המשמשות להולכת חום:

  1.מחט מפלדת אל-חלד

  זוהי המחט השימושית ביותר. כמחט חד פעמית, היא מושמדת לאחר הטיפול ולא מועברת למטופל הבא. היא מגיעה בארבע דרגות עובי שונות, מדק לעבה, לטיפולים בדרגות העובי של השערות השונות. בדרך כלל היו משתמשים במחט דקה לטיפולים בנשים באזורי הפנים, להסרת שיער פלומתי דקיק, ובמחט עבה לטיפולים בגברים באזורי החזה, הבטן והגב. זאת משום שמסת המתכת במחט העבה יוצרת חום לפרק זמן ממושך יותר המתאים לטיפול בשיער גברי שהוא עבה וחזק יותר

  2. מחט מצופה בזהב

  במחט זו משתמשים לטיפול באנשים הרגישים למתכת, המהווים כ10%- מאוכלוסיה, הזהב מונע מהמטופלים אלרגיות ודלקות ואפילו זיהומים חריפים. מעבר לכך אין למחט זו כל יתרון באיכות

  התוצאות על פני מחט פלדת האל-חלד הזולה יותר. גם מחט זו היא חד פעמית ואינה מועברת ממטופל למטופל

  3. מחט מבודדת

  מחט זו מבודדת את מעבר זרם החשמל ורק קצה המחט גלוי על מנת לא לפגוע ולצרוב את זקיקי השיער. בדרך כלל משתמשים במחט זו באזורי הפנים על מנת שלא יוצרו סימני צריבה וגלדים לאחר הטיפול, וגם כדי למנוע כתמי פיגמנט על פני העור. השימוש במחט זו דורש מיומנות גבוהה מצד המטפלת על מנת לפגוע עם הקצה המחט הגלויה הישר לבסיס שורש השערה בצורה עיוורת לחלוטין. לעומת זאת עם המחטים שציינתי קודם ניתן היה לחצות את בסיס השורש מכיוון שהן מעבירות את הזרם החשמלי לכל אורכן.

  הסרת שיער במחט בשיטת הבלנד

  שיטת הבלנד (BLEND) דומה לשיטת הולכת החום, רק שבמקרה זה הוסיפו לפעולת ההקרשה זרם נוסף הנקרא זרם ישיר (DC), כלומר ערבוב של שני אלמנטים ומכאן שמה. בשיטה זו שני הזרמים היו פועלים במקביל לצורך השמדת השערה. גלי הרדיו מעוברים לזקיק וגורמים להקרשה תוך כ4- שניות. במקביל, הזרם הישיר פועל בזקיק השערה במשך פרק זמן ארוך יותר מגלי הרדיו ופעולת ההשמדה של השערה מתבצעת בטווח של בין 10 ל15- שניות. כך שבעצם גלי הרדיו בצעו את ההשמדה ותוספת הזרם הישיר היתה מועילה במידה והמטפלת הייתה שוהה לפחות כ15- שניות בתוך הזקיק על מנת ליצור אלקטרוליזה וטרמוליזה. חשבתם שהשרף היה כואב? כנראה שלא ניסיתם את שיטת הבלנד. טיפול זה היה בלתי נסבל ברמת הכאב. וגם התוצאה לא הייתה טובה יותר מהשיטות הקודמות.

  הסרת שיער בפינצטה חשמלית

  שיטה זו פותחה לפני כ20- שנה וחודשה שוב בשנת 2008. השיטה באה להסיר שיער לצמיתות ללא כאב שערה אחרי שערה ע”י פינצטה המוליכה גלי רדיו (RF) לעומק זקיק השערה, כך שהחום היה מועבר דרך השערה עצמה. הפעולה היתה נעשית ע”י הצמדת שתי צלעות הפינצטה לשערה,. הצמדת הצלעות זו לזו היתה סוגרת את מעגל גלי הרדיו שהוליך את החום לתוך שורש השערה והוא זה שהיה אמור לנתקה ללא כל כאב או סימני גירוי על העור. תהליך ניתוק השערה היה הליך ארוך מאוד והיה לוקח לא פחות מ60- עד 75 שניות על מנת לבצע תהליך הקרשה בכל שערה. דמיינו לעצמכם שבתהליך זה היו צריכים לבצע הסרת שיער מכל חלקי הגוף. ממש בלתי אפשרי, וזאת בלשון המעטה. והרשו לי להזכיר לכם גם את שלושת מחזורי צמיחת השיער… בקיצור, זה היה סיפור שלא נגמר. לכן לא פלא ששיטה זו נכשלה כישלון חרוץ מן היסוד. למרות זאת, לאחרונה יצרו שיטה דומה, אך הפעם בשילוב של אולטרסאונד, ולכן אינני מוכן לתת את חוות דעתי במאמרי על מוצר חדש זה. ימים יגידו

  Call Now Button דילוג לתוכן