• מבנה העור והשערה


  ipl_האיבר הגדול ביותר בגוף האדם, אשר מכסה כמעט את כל שטחו של הגוף ושוקל כ- 15% ממשקלו הכולל של הגוף, הוא העור. העור מורכב משכבה חיצונית העשויה מחמש שכבות תאים והיא נקראת אפידרמיס, ושכבה פנימית ועבה של רקמת חיבור שנקראת דרמיס. מתחת לדרמיס נמצאת שכבת שומן.

   

  תפקידים רבים יש לעור

  האפידרמיס מגן על הגוף בפני פציעה ובפני חדירה של טפילים והוא מסייע במניעת התייבשות. השילוב של שיער, בלוטות זיעה ונימי דם בעור יוצר את מנגנון ויסות החום של הגוף. כאשר הגוף חם מדי, הוא מאבד חום באמצעות הזעה והתרחבות כלי הדם. כאשר הגוף קר מדי, בלוטות הזיעה אינן פעילות, הנימים מתכווצים, והשיער הסמור לוכד שכבת אוויר מעל לאפידרמיס. העור משמש גם להפרשת פסולת – באמצעות ההפרשה של זיעה, וכאיבר חישה – באמצעות קולטנים הרגישים לחום, קור, מגע וכאב.

  בנוסף מהווה העור לפי הגדרות רבות חלק ממערכת החיסון, שכן רבים מתאי הדם הלבנים אינם שוכנים כלל בדם אלא ברקמות השונות של העור. העור משתייך למערכת החיסון המולדת ובתור שכזה הגנתו בפני זיהומים וכימיקלים מזיקים אינה ספציפית, אלא כללית, ונעשית כנגד אנטיגנים פולשים ללא הבחנה. קולגן הוא סוג של חלבון סיבי אשר תומך ומחבר בין רקמות גוף שונות כגון עור, עצמות, גידים, שרירים וסחוס. גוף האדם מכיל 20 הרכבים שונים של קולגן.

  קולגן הוא אחד החלבונים הנפוצים ביותר בגוף האדם

  הוא מהווה כ25%- מכלל החלבונים בגופנו. לקולגן תכונות המשלבות חוזק רב עם גמישות, ניתן למצאו הן בתוך התאים והן מחוצה להם, מחוץ לתאים סיבי הקולגן תורמים למבנה החיצוני של התא, ואילו בתוך התאים הם ממלאים תפקידי חיבור וגישור. בתמיכה ברקמות הגוף השונות, פועל הקולגן יחד עם חלבון נוסף הנקרא אלסטין. הקולגן מעניק לרקמות את צורתן, את חוזקן ואת מוצקותן. האלסטין לעומת זאת, מעניק לאותן רקמות גמישות. שילוב זה של השניים, הקולגן והאלסטין חשוב בחלקים רבים בגוף לרבות העצמות והגידים. גם בכלי הדם יש לקולגן ולאלסטין תפקיד.

  הקולגן משמש כמרכיב המבני העיקרי של שכבת הדרמיס בעור. הוא מיוצר על ידי תאים הנקראים פיברובלאסטים, הוא נראה כבנוי מצרורות ומהווה כ75%- ממשקל העור. עם הגיל, חלה הידלדלות במרכיבים שונים של העור, ביניהם הקולגן. איבוד הקולגן הוא אחת הסיבות המרכזיות לבלאי פיזי וויזואלי שבא לידי ביטוי בהיווצרות קמטים וקפלים בעור. הקולגן מהווה מרכיב מרכזי בטיפול בהשפעות המוחשיות של ההזדקנות על העור. עוביו של העור משתנה בחלקי הגוף השונים. בכפות הרגליים, למשל, יכול עוביו להגיע לסנטימטר אחד, ואילו באזור המצח קטן עוביו ממילימטר.

  ipl_

  Call Now Button דילוג לתוכן